Dzierżawa u przedsiębiorcy to nie zawsze majątek prywatny
Co do zasady to podatnik podejmuje decyzję o zaliczeniu przychodów do konkretnego źródła. Jednak wybór ten nie jest dowolny i musi wynikać z kryteriów wyznaczanych przez przepisy podatkowe.
Podatnik w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2015 r. prowadził działalność gospodarczą. Zakupił nieruchomość. Z przedłożonej fiskusowi kopii umowy dzierżawy wynikało, że jest właścicielem nieruchomości niezabudowanej składającej się z dwóch działek, której 50 proc. oddaje w dzierżawę na prowadzenie na niej działalności handlowej i usługowej. Przychód z dzierżawy został udokumentowany fakturą. Podatnik wykazał go do opodatkowania 8,5-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Fiskus uznał, że taka klasyfikacja przychodu była nieprawidłowa. Zauważył, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym stawka 8,5 proc. dotyczy przychodów z najmu, ale poza działalnością gospodarczą. Tymczasem, w ocenie urzędników, dla rozróżnienia pomiędzy najmem rzeczy w ramach zarządu majątkiem prywatnym, a najmem rzeczy w prowadzonej działalności gospodarczej, decydujący jest zamiar samego podatnika. To on decyduje o tym, czy powiązać określone składniki swojego mienia z wykonywaniem działalności, czy zachować je w zarządzie majątkiem prywatnym i oddać np. w najem. „Związanie" składników majątkowych z działalnością gospodarczą wyłącza możliwość rozpoznania przychodów z najmu (dzierżawy). Fiskus tłumaczył, że o istnieniu takiego powiązania z działalnością gospodarczą może świadczyć ich faktyczne wykorzystywanie w prowadzonej przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta